Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Geodezji i Kształtowania Środowiska Nr 12 w Krakowie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2024".

Wycieczka Traktem Królewskim na pokaz wahadła Foucault

W dniu 22.02.­2022 roku uczniowie klasy 3g i 2g pod opieką nauczycieli: Ireny Biel, Małgorzaty Wojtasik i Leszka Bobołowicza wybrali się na wycieczkę Traktem Królewskim na pokaz najdłuższego wahadła Foucaulta w Polsce, które znajduje się w krakowskim Kościele św.Piotra i Pawła.

Dzień przywitał nas cudowną pogodą w miejscu spotkania na Placu Matejki. Trasa prowadziła od Barbakanu, przez ul. Floriańską, Rynek Główny i Grodzką do Kościoła św.Piotra i Pawła.

Podążając Drogą Królewską mogliśmy pogłębić historię Krakowa i jego najważniejszych zabytków oraz poczuć niepowtarzalny klimat pradawnego Grodu Kraka. Wycieczka Traktem Królewskim to także opowieść o polskich królach, wielkich bitwach oraz historii naszego miasta.

Mieliśmy okazję wziąć udział w pokazie najdłuższego wahadła Foucaulta w Polsce, które znajduje się w krakowskim Kościele św.Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej. Mogliśmy tu obserwować ciekawy eksperyment. Pokaźnych rozmiarów wahadło o kształcie kuli (waga 25kg), zawieszone u kopuły kościoła na drucie o długości 46,5 m, wprowadzone w ruch oscyluje nad rozłożoną matą. Za pomocą eksperymentu z wahadłem, naukowiec unaocznił obrót Ziemi wokół własnej osi.

Wycieczka minęła w świetnej atmosferze, była to wspaniała okazja do integracji, docenienia piękna rodzinnego miasta jak i poznania historii, o której trzeba pamiętać.

zsgdigw@mjo.krakow.pl  tel. 12-637-46-69,  fax 12-636-61-15 www.szkolaimnarutowicza.krakow.pl