Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej

im. Gabriela Narutowicza w Krakowie

Get Adobe Flash player


                                  


                                                                                                             


Znak najwyższej jakości

            

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Geodezji i Kształtowania Środowiska Nr 12 w Krakowie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2021".

Szkoła promująca zdrowie

Szkola w mediach

    Pisali o nas

          Mówili o nas

Nasze szkoły

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/22

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy 1 września w kościele p.w. św. Wojciecha w Bronowicach. "Miastom muszę głosić Dobrą Nowinę" - tymi słowami z Ewangelii rozpoczęliśmy Rok Szkolny 2021/2022. Kolejnym etapem było powitanie uczniów klas pierwszych przez p. dyr. Lucynę Łukańską na sali gimnastycznej. Pani dyrektor prosiła, abyśmy dbali o zdrowie w tym szczególym czasie. Życzyła radości w zdobywaniu wiedzy.
Zatem zaczynamy wędrówkę po bezkresnej krainie Wiedzy. Będziemy starali się zdobywać wzgórza Nauki i dostrzegać drogowskazy nauczycieli na kierunkach zawodów, które wybraliśmy. Ruszamy....

Wręczenie nagród za plakat

W dniu 17.06.2021 w Poradni Psychologicznej Nr 2 w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu z doradztwa zawodowego na najciekawszy plakat promujący szkolnictwo zawodowe. Na uroczystość została zaproszona uczennica naszej szkoły Izabela Machaczka z klasy 2 SG wraz z opiekunem. Oprócz drobnych gadżetów i kart upominkowych uczestnicy mogli wziąć udział w dyskusji na temat roli szkolnictwa zawodowego w wyborze drogi kariery zawodowej i przewagą szkół branżowych nad liceami. W dyskusji wzięli udział uczestnicy zarówno szkół branżowych jak i klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, które przyjechały na zaproszenie poradni. Był również poczęstunek, a cały catering i oprawę przygotował Zespół Szkół Gastronomicznych z Krakowa. Uczennica naszej szkoły, Izabela Machaczka pomagała również organizatorom w uruchomieniu programu komputerowego pozwalającego na odtworzenie filmu pozostałym uczestnikom, prezentowane były również prace wszystkich zwycięzców. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli spędzić czas w miłej i przyjaznej atmosferze, a następnie pełni wrażeń i optymizmu mogli wrócić do swoich obowiązków w szkołach. Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie i wyróżnienie naszej uczennicy. Na pewno zmotywuje ją to do dalszego rozwijania swoich pasji i umiejętności, a sukces jej zachęci również i innych uczniów do odkrywania swoich talentów i poszerzania swoich horyzontów.

Święto Szkoły

W celu przybliżenia sylwetki Patrona Szkoły Gabriela Narutowicza klasa 4 lb wraz z wychowawcą Lucyną Marek przygotowała prezentację, która została przedstawiona wszystkim uczniom szkoły w dniu 17 marca o godzinie 10.10. Do tej pory Święto Szkoły obchodzone było bardzo uroczyście. Ze względu na pandemię  ten ważny dzień uczniowie uczcili w ciszy i zadumie śledząc losy Gabriela Narutowicza niestety tylko na ekranie. Uczniowie  dowiedzieli się ,że Gabriel Narutowicz to polski inżynier , hydrotechnik, profesor Politechniki w Zurychu oraz pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Nasza szkoła przyjęła imię Gabriela Narutowicza w 1996 roku.
Zapraszamy do wspomnień i ponownego obejrzenia prezentacji:


Udział klasy 3lb w sesji edukacyjnej MCEAH i warsztacie pt. „Historia zamknięta w obiektach”

3 marca 2021 r, klasa 3lb wzięła udział w sesji edukacyjnej online „Niemi świadkowie. O przedmiotach w obozach koncentracyjnych” oraz warsztatach „Historia zamknięta w obiektach”. Oba wydarzenia zorganizowane były przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

W pierwszej części spotkania obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat rzeczy osobistych więźniów obozu Auschwitz. W prezentacji ukazane zostały również działania, jakie podejmuje Muzeum, aby wzbogacić zbiory, takie jak kontaktowanie się z byłymi więźniami bądź ich rodzinami. Jedną z takich osób jest Pani Zofia Pawłowska. Mieliśmy okazję zobaczyć wykonaną przez nią materiałową zakładkę do książki, która zrobiona została z nitek koszul, swetrów lub pasiaków innych więźniów. Pani Zofia opowiadała, że ta „zwykła” zakładka zawiera w sobie wiele ludzkich tragedii i wiąże ją na zawsze ze współwięźniami, co było niezwykle wzruszające.

W kolejnej części wysłuchaliśmy wywiadu z Panią  Karoliną Sulej, autorką książki pt. ,,Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady". Dowiedzieliśmy się, jak silne emocje więźniowie wiązali ze swoim „skarbami”. Jak ważne było dla nich posiadanie jakiejś małej rzeczy, dla zachowania człowieczeństwa w tak nieludzkim miejscu.

W części trzeciej uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych warsztatach „Historia zamknięta w obiektach”. Mieliśmy okazję zabawić się w detektywów: odgadnąć historię przedmiotów należących do więźniów i poznać losy ich właścicieli. Zajęcia prowadziła Pani Katarzyna Odrzywołek, która uzupełniała naszą wiedzę oraz odpowiadała na zastanawiające nas pytania.

Zajęcia te były bardzo kreatywne, skłaniające do refleksji i zachęcające do pozyskiwania dalszej wiedzy na temat historii obozów koncentracyjnych i zagłady oraz przebiegu II wojny światowej.

Wojciech Czechowski, kl. 3lb

Powstanie styczniowe

Polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone Manifestem 22 stycznia wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego - Królestwo Polskie i ziemie zabrane.

Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 000 osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak i też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. W niektórych rejonach ziem zabranych, np. na Żmudzi i rozrzuconych ośrodkach na Białorusi i w Inflantach Polskich zryw przybrał charakter masowy. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy poległo w walkach, blisko 1 tys. stracono, ok. 38 tys. skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Wojska rosyjskie pacyfikowały powstanie z dużą determinacją i okrucieństwem. Miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom były palone, zdarzały się również przypadki rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury, np. spalono archiwum Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu. Wilno zostało spacyfikowane przez oddziały Murawjowa Wieszatiela, na Litwie zginęło 10 tys. szlachty polskiej na ogólną liczbę 40 tys..

Partnerzy Szkoły

Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej im. Gabriela Narutowicza  ul. Lea 235 30-133 Kraków 

zsgdigw@wp.pl  tel. 12-637-46-69,  fax 12-636-61-15 www.szkolaimnarutowicza.krakow.pl 

rada.rodzicow.zsgdigw@gmail.com   

adres mailowy na potrzeby rekrutacji: rekrutacja.zsgdigw@wp.pl


Polityka prywatności

Deklaracja dostępności

Strona na której się znajdujesz korzysta z plików Cookies. Pamiętaj, że możesz zmienić ich ustawienia w swojej przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie .

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.