Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej

im. Gabriela Narutowicza w Krakowie

Get Adobe Flash player


                                  


                                                                                                             


Znak najwyższej jakości

            

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Geodezji i Kształtowania Środowiska Nr 12 w Krakowie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2021".

Szkoła promująca zdrowie

Szkola w mediach

    Pisali o nas

          Mówili o nas

Nasze szkoły

Chaos pierwszego poziomu

W dniu 10 marca uczniowie naszej szkoły gościli w Teatrze Starym na spektaklu pod znamiennym tytułem Chaos pierwszego poziomu. Autorem tekstu dramaturgicznego i reżyserem spektaklu jest Mateusz Pakuła, jeden z najbardziej cenionych, współczesnych polskich dramaturgów.

O tej współczesnej, pełnej ironii, czasem wręcz surrealizmu sztuce Dawid Dudko w Onet Kultura pisał tak:

Mateusz Pakuła stworzył hit, rozprawę naukową, na której zamiast ziewać i podtrzymywać ręką głowę, będziecie podrywali się z krzeseł niczym kujony. Jest tu energia i totalne szaleństwo.

Jeśli jesteście zainteresowani zapraszamy na stronę Teatru Starego, obejrzyjcie zdjęcia ze spektaklu:


Wycieczka uczniów do Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Poland w Tychach.

W dniu 27.02.2020 roku odbyła się wycieczka zawodowa klas 3la, 3lb, 3lo do fabryki FCA w Tychach.

Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z procesem produkcji i montażu gotowego wyrobu przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych i logistycznych.

Wycieczka rozpoczęła się w centrum kongresowym, gdzie na auli został odtworzony film z instruktażem BHP oraz historią fabryki FCA w Tychach. Po obejrzeniu filmu, odbyło się zwiedzanie hali montażu oraz hali zgrzewania karoserii samochodowej.

Zgrzewanie karoserii w fabryce Fiata odbywa się tylko i wyłącznie przy pomocy specjalistycznych robotów przemysłowych, największe stanowisko to 18 robotów (cześć robotów jest przytwierdzona do podłoża hali, a część umieszczona została ponad linią przejazdu karoserii na specjalnie przygotowanej konstrukcji nośnej). Cały proces finalnego zgrzania karoserii na w/w stanowisku trwa kilkanaście sekund.

Montaż od A do Z, w fabryce FCA każdy pracownik linii montażowej ma przydzieloną określoną role, tylko i wyłącznie jedną rolę odpowiednia dla danego stanowiska pracy. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia całego montażu, ponieważ pracownik skupia się wyłącznie na swoim zadaniu, dzięki temu zabiegowi podczas montażu powstaje mniej błędów. Proces montażu jest bardzo złożony i wielowarstwowy, pewne elementy zostają zamontowane, aby na późniejszych stanowiskach zostały zdemontowane, dozbrojone i ponownie zamontowane. Finalny produkt, czyli upragniony samochód, zostaje odpalony, sprawdzony i odesłany na bieżnie do kontroli jakości oraz sprawdzenia stanu układów mechanicznych.

Produkcja w zakładzie: (Fiat 500, Abarth 500, Lancia Ypsilon) zajmuje 2,4 mln m² powierzchni, z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m². FCA jest jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Z jego linii montażowych co 46 sekund zjeżdża jeden samochód. W zakładzie pracuje obecnie ok. 2808 osób, a dodatkowo na jego terenie znajduje się 56 firm świadczących usługi na rzecz fabryki. To prawdziwe miasteczko przemysłowe.

W 2017 roku w Zakładzie Tychy wyprodukowano ponad 300 000 samochodów, w tym: Fiatów 500 –175 886 szt., Abartów 500 –17 847 szt. i Lancii Ypsilon – 57 760 szt. Oprócz modeli Grupy FCA wyprodukowano także Fordy Ka w liczbie 48 893. 99% samochodów marek FCA produkowanych w Tychach (tj. 253 746 szt.) eksportowano na rynki 67 krajów świata, w tym do Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, a także do dalekiej Japonii i Australii. Wyniki te stawiają FCA Poland zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród producentów samochodów w Polsce. Przeprowadzony w grudniu 2015 roku audyt potwierdził ponownie przynależność tyskiego zakładu do grona najlepszych fabryk przemysłu motoryzacyjnego w Europie, szczycących się certyfikatem Gold Level wg „World Class Manufacturing”.

W 2017 roku na liście „500” Rzeczpospolitej – rankingu największych firm pod względem obrotów i wyników FCA Poland zajęła 10. miejsce natomiast na liście „2000” spółka uplasowała się na 2. miejscu wśród największych eksporterów polskiej gospodarki.

Prezentacja fabryki FCA Poland w Tychach pod linkiem:https://www.youtube.com/watch?v=wg-c8MylYhA

Opiekunowie wycieczki: Ewa Szydło, Natalia Szkutnik , Sebastian Ramenda

Wizyta w Muzeum „Emalia” Oskara Schindlera i spacer szlakiem Holocaustu

Klasa 2lb, wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Wardzałą, wybrała się w środę, 19 lutego 2020 r. na wycieczkę szlakiem Holocaustu. Rozpoczęliśmy od zwiedzenia Fabryki ,,Emalia" Oskara Schindlera, która pełni teraz rolę muzeum. Znajduje się w niej wystawa pt. ,, Kraków - czas okupacji 1939 - 1945", która jest rodzajem podróży przez miasto i czas. Ukazuje ona historię Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej, dzieje fabryki naczyń emaliowanych oraz jej właściciela - Oskara Schindlera, który uratował ponad tysiąc osób. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na krótki spacer, podczas którego mieliśmy okazję zobaczyć miejsca związane z tym okresem np: Aptekę pod Orłem, mur getta przy Lwowskiej czy instalację umieszczoną na Placu Bohaterów Getta.

Była to niezwykle poruszająca lekcja historii.

Krystian Mańka, kl. 2lb

Romantyzm w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Klasa 2lb wtorek 21 stycznia spędziła w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach na lekcji muzealnej „Romantyzm w kontekście literackim”. Spotkanie ze sztuką malarską unaoczniło wszystkim korespondencję sztuk, czyli wzajemny wpływ twórców literatury i malarstwa.

Zmiany w sposobie tworzenia, różne konwencje w malarstwie uczniowie zauważyli porównując przedromantyczny „Portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym” Marcelo Bocciarelliego z romantycznym portretem „Seńki” Piotra Michałowskiego.

Wybitne dzieła takie jak: „Machabeusze” Wojciecha Korneli Stattlera, „Szarża w wąwozie Somosierra” Piotra Michałowskiego, czy „Śmierć Ellenai” Jacka Malczewskiego zostaną na długo w pamięci.

Uczniowie kontemplowali sztukę i analizowali teksty literackie w Galerii pod opieką polonistek: Lucyny Łukańskiej i Anny Kasperek.

Wycieczka do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów

W dniu 21.01.2020 r. odbyła się wycieczka zawodowa klas 3la, 3lb,3lo pod opieką Pani Natalii Szkutnik oraz Pana Sebastiana Ramendy do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów umiejscowionego w krakowskiej Nowej Hucie. Na początku zaproszono nas do sali konferencyjnej, gdzie wyświetlono film, który przybliżył nam historię Eko-Spalarnii. Następnie, dla bezpieczeństwa, rozdano nam kaski oraz kamizelki odblaskowe, po czym pracownicy zakładu zaczęli nas oprowadzać. Mieliśmy okazję zapoznać się z historią powstania Eko-Spalarni, najnowocześniejszą instalacją spełniającą wymogi UE, służącą do termicznego przekształcenia odpadów. Dzięki tej technice ograniczona została ilość składowanych odpadów komunalnych, a tym samym zwiększyło się bezpieczeństwo energetyczne miasta Krakowa. Przybliżono nam informacje na temat najważniejszych części procesu termicznego przekształcania odpadów: przywóz i rozładunek odpadów do bunkra, termiczne przekształcenie odpadów komunalnych, oczyszczanie spalin, wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, zagospodarowanie odpadów poprocesowych.

Program zwiedzania umożliwił zrozumienie logistycznych i technologicznych procesów zakładu, produkcji energii elektrycznej i cieplnej oraz aspektów ochrony środowiska. Wychodząc z obiektu bogatsi o nową wiedzę, dostaliśmy miły upominek w postaci petunii."


Partnerzy Szkoły

Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej im. Gabriela Narutowicza  ul. Lea 235 30-133 Kraków 

zsgdigw@wp.pl  tel. 12-637-46-69,  fax 12-636-61-15 www.szkolaimnarutowicza.krakow.pl 

rada.rodzicow.zsgdigw@gmail.com   

adres mailowy na potrzeby rekrutacji: rekrutacja.zsgdigw@wp.pl


Polityka prywatności

Deklaracja dostępności

Strona na której się znajdujesz korzysta z plików Cookies. Pamiętaj, że możesz zmienić ich ustawienia w swojej przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie .

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.