Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej

im. Gabriela Narutowicza w Krakowie

Get Adobe Flash player


                                  


                                                                                                             


Znak najwyższej jakości

  

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Geodezji i Kształtowania Środowiska Nr 12 w Krakowie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2024".

Szkoła promująca zdrowie

Szkola w mediach

    Pisali o nas

          Mówili o nas

Nasze szkoły

Wycieczka kl.3G do Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

W dniu 31 marca 2023 roku klasa 3g uczestniczyła w wycieczce do Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Zwiedzanie Niepołomic rozpoczęliśmy od Muzeum Fonografii. Muzeum posiada ciekawą kolekcję sprzętu fonograficznego od pierwszych gramofonów po współczesny sprzęt audio. Jest to wyjątkowe miejsce dla każdego kto lubi muzykę i historię. Na końcu zwiedzania czekała na nas niespodzianka - mieliśmy możliwość odsłuchu wybranych przez nas płyt winylowych. Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Podczas tej niezwykłej wyprawy w czasie, przewodnik zapoznał nas z historią i legendami tej liczącej niemal siedemset lat rezydencji królewskiej. Jako podsumowanie tej części wycieczki wzięliśmy udział w warsztatach muzealnych zatytułowanych "Renesans, Jagiellonowie". Zwycięzca otrzymał drobny upominek! Ostatnim punktem naszej wyprawy do Niepołomic było Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne. W przystępny i ciekawy sposób przedstawiono nam odkrycia współczesnej astronomii, miejsca Ziemi we Wszechświecie , ewolucji gwiazd czy ciekawe zjawiska astronomiczne widoczne na sferze niebieskiej.

Opiekun: wych. Irena Biel

Wycieczka do stolicy Dolnego Śląska

Czwartkowym porankiem (27.04.2023) klasa 2g wyruszyła do stolicy Dolnego Śląska, Wrocławia. Pierwszym przystankiem podczas wycieczki było ZOO z Afrykarium, które przeniosło nas w dużo cieplejszy klimat niż ten panujący na zewnątrz. Obecnie oceanarium we wrocławskim ZOO to największa atrakcja w Polsce. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem rozmachu zbudowanych szklanych zbiorników z ekosystemami oceanów, wód słodkich czy zbiorowisk lądowej fauny i flory. Po wyjściu z Afrykarium zwiedzaliśmy kompleks lądowy w zoo. Nasza wędrówka trwała ponad dwie godziny.

Kolejnym punktem, który odwiedziliśmy we Wrocławiu był Rynek tego miasta. Przepiękna Starówka i niesamowity późnogotycki Ratusz, który wygląda jak domek z piernika  zachwyciły wszystkich. Niektórzy, idąc w kierunku Starego Miasta, szukali po drodze krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu, a po znalezieniu ich robili sobie z nimi zdjęcia . W godzinach wieczornych powróciliśmy do Krakowa. Wycieczka na pewno zostanie nam na długo w pamięci.

Opiekunowie: Małgorzata Wojtasik, Irena Biel

Geodeci pod ziemią

W dniu 28 kwietnia 2023 roku klasa 3g uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Kopalni Soli Bochnia. Celem spotkania było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy mierniczego górniczego oraz rodzajem i zasadą działania sprzętu mierniczego. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji dotyczącej historii kopalni oraz pomiarów geodezyjnych pod ziemią, które obrazowały trudne warunki pracy towarzyszące tym pomiarom. Uczniowie zapoznali się z mapami górniczymi, dziennikami pomiarowymi, operatami z prac geodezyjnych oraz sprzętem pomiarowym. Kolejnym punktem wycieczki był zjazd do kopalni, gdzie przyszli geodeci samodzielnie poziomowali i centrowali instrument pod punktem stropowym oraz wykonywali pomiar niwelacyjny w warunkach kopalnianych. Na zakończenie wycieczki odbył się spacer korytarzami kopalni, podczas którego przewodnicy sprawdzili, czy uczniowie posiadają orientację w terenie.

Składamy serdeczne podziękowania Prezesowi Zarządu Kopalni Soli Bochnia Panu Zygmuntowi Dobrowolskiemu za możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych na terenie kopalni oraz Panom z Działu Mierniczo-Geologicznego za zaangażowanie, poświęcony czas oraz praktyczną lekcję geodezji górniczej.

Opiekunowie: Judyta Książek, Krzysztof Krok

Wycieczka do Olkusza klas 1ga i 1gb

W dniu 31 marca najmłodsze klasy geodezyjne 1ga i 1gb udały się na wycieczkę do Olkusza. Jest to bardzo ciekawe, lecz mało znane miasto, leżące nie daleko Krakowa. W średniowieczu w Olkuszu wydobywano srebro i ołów, stąd zyskał on przydomek Srebrnego Grodu. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej pod rynkiem, która powstała stosunkowo nie dawno, bo w 2021 roku. Następnie uczniowie udali się do Kościoła św. Andrzeja, gdzie znajdują się unikalne w skali Europy organy. Na sam koniec odwiedziliśmy jedyne w Polsce Muzeum Afrykanistyczne oraz znajdujące się obok Muzeum Minerałów.

Opiekunowie: Magdalena Tyliba, Judyta Książek, Gabriela Buzdygan

Muzeum Powstania Warszawskiego

W poniedziałek 17 kwietnia 2023 r. uczniowie klas 3la i 3lo pod opieką p. Agaty Czajowskiej i p. Leszka Bobołowicza wybrali się do Warszawy na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Trwało ponad 2 miesiące.

Nowatorska działalność wyznaczyła Muzeum Powstania Warszawskiego ważne miejsce na kulturalnej mapie Europy.

To zbiór niezwykłych opowieści równie niezwykłych ludzi - bohaterów i świadków Powstania Warszawskiego. Archiwalne zdjęcia, wywiady z Powstańcami, kalendarium walczącej stolicy oraz baza uczestników Powstania i jego ofiar. W niepodważalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrz i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Centralnym punktem jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Dopełnia ją część poświęcona alianckim zrzutom.

W okalającym budynek Muzeum Parku Wolności głównym elementem jest Mur Pamięci z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli.

Warto zobaczyć nasze korzenie pamięci. To hołd mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku.

Partnerzy Szkoły

Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej im. Gabriela Narutowicza  ul. Lea 235 30-133 Kraków 

zsgdigw@mjo.krakow.pl  tel. 12-637-46-69,  fax 12-636-61-15 www.szkolaimnarutowicza.krakow.pl 

rada.rodzicow.zsgdigw@gmail.com   

Polityka prywatności

Deklaracja dostępności

Strona na której się znajdujesz korzysta z plików Cookies. Pamiętaj, że możesz zmienić ich ustawienia w swojej przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie .

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.