Historia szkoły

Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej – szkoła mieszcząca się dziś przy ul. Lea 235 ma już swą tradycję.

    Początki szkoły sięgają 1 X 1945 r. Zaistnieliśmy wtedy jako Państwowe Liceum Spółdzielcze. Pierwszym budynkiem szkoły była mieszkalna kamienica przy Al. Mickiewicza 51. Tam w sześciu pokojach przeznaczonych na sale lekcyjne rozpoczęto najpierw „kursy maturyczne” dla dorosłych, a następnie naukę w liceum. Szkoła wielokrotnie zmieniała profile kształcenia, a od roku szkolnego 1961/62 wraz z powstaniem kierunków „budowy dróg i mostów” oraz „urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych” otrzymała nazwę Technikum Komunikacyjne. Kilka sal lekcyjnych nie mogło sprostać rozwijającej się szkole. Stale zwiększająca się liczba młodzieży wymagała lepszych warunków lokalowych. W roku szkolnym 1950/51 szkoła mieściła się, oprócz Al. Mickiewicza, przy ul. Świerczewskiego 14. Od nowego roku szkolnego przeprowadzono się do budynku przy ul. Grodzkiej 54.

    W roku 1963 rozpoczęto planowanie nowego budynku szkoły „999-tej Szkoły Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego”. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ówczesnego dyrektora – Józefa Rokosza, uczniów, nauczycieli i Komitetu Budowy wzniesiono nowy gmach i oddano go do użytku 2 IX 1965 roku.  Tak powstała dzisiejsza siedziba szkoły. Nowy budynek posiadał 17 sal, świetlicę, bibliotekę, pokój nauczycielski, salę gimnastyczną z gabinetem dla nauczycieli WF-u, pomieszczenia dla administracji, gabinet dyrektora, zaplecze naukowe, pracownie naukowe. Później zaczęły funkcjonować klasopracownie: drogowa, mostów oraz gabinety przedmiotowe. 

    W roku szkolnym 1968/69 szkołę przemianowano na Technikum Gospodarki Wodnej i Budownictwa Drogowego. Po następnej reorganizacji (1976) nastąpiła zmiana w strukturze i nazwie szkoły na Zespół Szkół Budownictwa Wodnego i Drogowego. Rok szkolny 1979/1980 to pojawienie się klas geodezyjnych technikum. Ta ostania reorganizacja dała podstawy do obecnie istniejącej: Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej. 

    W roku 1996 szkoła obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia, otrzymała imię Gabriela Narutowicza oraz nowy sztandar.

Szkoła dziś

Technikum Geodezji i Kształtowania Środowiska Nr 12 od 2014 roku w Rankingu Szkół PERSPEKTYWY znajduje się wśród najlepszych techników w Polsce. Posiada Certyfikat przynależności do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie przyznany przez Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Oferuje kształcenie w atrakcyjnych zawodach. Nauka w szkole trwa 5 lat. Szkoła przygotowuje do zewnętrznego egzaminu maturalnego umożliwiającego podjęcie nauki na wyższych uczelniach oraz umożliwia otrzymanie dyplomu zawodowego. Dyplom technika otrzymuje uczeń po zdaniu wszystkich egzaminów kwalifikacyjnych dla zawodu. Program nauczania jest modernizowany dzięki współpracy z pracownikami wyższych uczelni Uniwersytetu Rolniczego, Politechniki Krakowskiej, AGH. Współpracujemy z Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Krakowie, Okręgowym Przedsiębiorstwem Geodezyjno-Kartograficznym w Krakowie, Stowarzyszeniem Geodetów Polskich oddz. w Krakowie, Stowarzyszeniem Logistyków Polskich. nawiązaliśmy współpracę również z takimi firmami jak: Ikea, Leroy Merlin, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Szkoła bierze udział w projektach realizowanych w ramach funduszy europejskich, wynikiem których są wysokie dotacje na zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego w tym komputerowego. Ponadto uczniowie mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach edukacyjnych, wycieczkach i warsztatach. W szkole znajdują się dobrze wyposażone pracownie: chemiczna, informatyczne, geodezyjne, logistyczne oraz sala gimnastyczna, boiska sportowe i siłownia. Młodzież swoje zainteresowania może rozwijać podczas zajęć pozalekcyjnych, wizyt zawodoznawczych oraz kształcić swoje talenty w kole muzycznym.

Uczniowie swoje praktyczne umiejętności nabywają również podczas praktyk zawodowych w specjalistycznych przedsiębiorstwach. Szkoła ma osiągnięcia w konkursach i olimpiadach: Olimpiadzie Geodezyjno-Kartograficznej, Olimpiadach Logistycznych, Olimpiadzie Ekologicznej, konkursach sportowych i wielu innych. Uczniowie mają możliwość korzystania z internatu przy ul. Szablowskiego 1c w Krakowie, znajdującego się w odległości 500 m od szkoły.

Filmik promujący szkołę