Niby ostatnia prosta!

Niby ostatnia prosta, wakacje tuż, tuż… ale my nie zwalniamy tempa… 10 czerwca klasy 1gb oraz 2la miały możliwość usystematyzowania wiedzy zdobytej na lekcjach fizyki podczas wycieczki edukacyjnej do Centrum Wiedzy SOLARIS.

W Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas przejścia z audio przewodnikiem po hali eksperymentalnej uczniowie dowiedzieli się do czego służy synchroton oraz dlaczego wspólnie z kriomikroskopem są tak cenne dla świata nauki oraz jaką rolę te urządzenia odgrywają w rozwoju współczesnej biologii, fizyki, chemii, medycyny i technologii.
Jest to jedyne takie urządzenie nie tylko w Polsce, ale w Europie Środkowo – Wschodniej. Na naszym kontynencie istnieje zaledwie 13, a na świecie około 30 synchrotronów.

Poznaliśmy również odkrycia na synchrotronach, które przekładają się na codzienne życie każdego z nas (medycyna, produkcja nowych leków i szczepionek, ochrona środowiska, przemysł spożywczy, materiałoznawstwo, nanotechnologie, magazynowanie energii,ochrona zabytków). Uczniowie mieli możliwość obserwowania codziennej pracy naukowców. Zobaczyli także wystawę eksponatów, ekrany haptyczne oraz serię posterów tematycznych.

Na koniec wycieczki czekała na nas niespodzianka, spotkanie z geodetą Panem mgr inż. Mateuszem Boruchowskim, który opowiedział nam o swojej pracy oraz odpowiedział na pytanie: po co potrzebny jest geodeta w takim akceleratorze? Rozmowy młodych geodetów z naukowcem oscylowały wokół codziennych zadań naukowca jak: wypoziomowanie instrumentu, pomiary geodezyjne, pozycjonowanie, tyczenie, celowanie na punkt, wyliczenie wszystkich współrzędnych, współpraca z działem mechanicznym oraz weryfikacja geometrii danego urządzenia.