Ogólnopolski Tydzień Kariery na Lea

Ogólnopolski Tydzień Kariery na Lea

Ogólnopolski Tydzień Kariery, trwający od 20 do 24 X 2014 r., był ogromnym przedsięwzięciem. W 12 wydarzeniach zorganizowanych przez naszą szkołę, wzięło udział 582 uczniów. Prace z tym związane koordynowała doradca zawodowy – pani Dorota Skiba.

Do panelu „BYŁEM UCZNIEM TEJ SZKOŁY – ABSOLWENCI POWRACAJĄ BY DZIELIĆ SIĘ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM” zaproszono 5 absolwentów.

Pan Piotr Sroczyński, przedstawiciel Okręgowej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przybliżył młodzieży zagadnienia związane z realizacją inwestycji drogowych.

Mateusz Kubica dzielił się doświadczeniem prowadzenia własnego biznesu i podkreślał jak ważne są zajęcia z przedsiębiorczości.

Witold Tomasz, psycholog, w trakcie warsztatów motywował do inwestowania w swój rozwój.

Jakub Hab, finalista programu Korba dla osób kreatywnych, dzielił się swoimi wrażeniami z udziału w programie, a także przygotował prelekcję: „Od ciebie zależy kim będziesz w przyszłości, zmień nawyki, które są przeszkodą w realizacji wymarzonego celu”.

Tytaniczną pracę wykonał Konrad Chwastek, który przez trzy dni spotykał się z różnymi klasami logistycznymi (łącznie 128 osób) i dzielił się doświadczeniem budowania drogi do sukcesu poprzez zaangażowanie w działalność Koła Naukowego Logistyków Politechniki Krakowskiej TILOG. Spotkanie z nim cieszyło się ogromnym zainteresowaniem młodszych kolegów, którzy już dziś chcieliby zasilić szeregi TILOGu. Wychodząc naprzeciw „entuzjastom”, zaprosił 20 naszych logistyków na konferencję: Nowoczesne rozwiązania w transporcie i logistyce w ramach Dni Transportu i Logistyki 2014 zorganizowanych przez Koło Naukowe TILOG.

Łącznie w panelu: Absolwenci powracają by dzielić się wiedzą i doświadczeniem brało udział 320 uczniów.

{gallery}Panel1{/gallery}

Dzień 22 X 2014 upłynął pod hasłem: LEKCJE Z UDZIAŁEM ZAPROSZONYCH GOŚCI.

Pierwszym porannym gościem na lekcji j. polskiego w kl. 4 ł i 4 dr była pani Anna Kajtoch, kierownik działu Wydarzenia Gazety Krakowskiej. Spotkanie z panią redaktor było wstępem do omawiania „Granicy” Z. Nałkowskiej i drogi kariery Zenona Ziembiewicza, również przez pewien czas redaktora czasopisma. Cykl lekcji: Różne drogi kariery, rozpoczął się zatem od kariery z życia wziętej. Pani Anna opowiedziała m.in. o swoim losie dziennikarskim, kulisach pracy w gazecie, etapach tworzenia gazety. Przedstawiła też jakie predyspozycje powinna mieć osoba, która chciałaby zostać dziennikarzem, a są to m.in. komunikatywność, kreatywność i umiejętność poprawnego pisania w języku polskim.

Kolejny gość, pan Łukasz Wawszczak, specjalista zatrudniony w Zakładzie Naukowo – Badawczym Eco – Hera w Krakowie, spotkał się z uczniami klas o specjalnościach : ochrona środowiska, inżynieria środowiska oraz logistyka. W czasie prelekcji młodzież miała okazję dowiedzieć się o specjalistycznych pomiarach stanu środowiska z zastosowaniem aparatury i wysokiej klasy przyrządów. Uczniowie poszerzyli swoje wiadomości m.in. na temat badań emisji do powietrza: gazów odlotowych, pyłów oraz na temat badań akustycznych, głownie poziomu dźwięku i skuteczności ekranów akustycznych.

Trzecią znamienitą osobistością w tym dniu był logistyk prof. Frans de Jong z Uniwersytetu w Bredzie. Trzygodzinny wykład o logistyce w języku angielskim wzbudził wiele emocji i zweryfikował znajomość zawodowego języka angielskiego wśród uczniów klas logistycznych. Młodzież zainteresowana studiami w Holandii została zaproszona na dni otwarte do Bredy 13-15 marca 2015. Pozostało zatem szlifowanie zawodowego języka angielskiego i przygotowanie dokumentów aplikacyjnych: listu motywacyjnego i paszportu językowego EUROPASS!

Kilka dni później tj. 28.10.2014 klasa 4 g spotkała się w szkole z ostatnim gościem – przedstawicielem Inspekcji Pracy panem Bogdanem Salawą. Temat spotkania brzmiał: „Moja pierwsza praca”.

Wspomniani wyżej goście byli zaproszeni przez nauczycielki: Edytę Buff, Lucynę Marek, Dorotę Skibę i Bożenę Piszczek. W spotkaniach tych wzięło udział 181 uczniów.

{gallery}Panel2{/gallery}

Trzeci i ostatni panel Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszej szkole nosił tytuł: WIZYTY STUDYJNE W ZAKŁADACH PRACY.

Nasi uczniowie w IMGW

W dniu 24.10.2014 r. młodzież klas: I i III inżynierii środowiska pod opieką pani Agaty Czajowskiej udała się do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Uczniowie zapoznali się z codzienną pracą specjalistów meteorologów, którzy wykorzystują dostępne wyniki modeli oraz aktualną sytuację synoptyczną i informacje z obserwacyjnych stacji pomiarowych, aby przedstawić codzienną prognozę.

W IMGW pracuje dwóch naszych absolwentów. To hydrolodzy. Jeden z nich opowiedział o swojej pracy w terenie. Zapoznał uczniów z urządzeniami pomiarowymi: stanu wody, prędkości przepływu, itp. Przedstawił ciekawą prezentację dotyczącą pracy w terenie oraz prowadzoną przez nich dokumentację.

Oczyszczając ścieki chronimy rzeki.

Klasa 4 oi pod opieką p. Ewy Szydło, udała się na wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków Kraków Płaszów II, jednej z najnowocześniejszych oczyszczalni w Polsce. Jej obiekty są zlokalizowane na obszarze około 50 ha. Wyposażona jest w kompleksowy system sterowania ze stosowną aparaturą kontrolno-pomiarową i sterowniczą.

Uczniowie mogli zapoznać się nie tylko z technologią oczyszczania ścieków i przeróbką osadów ściekowych, ale przede wszystkim ze stanowiskami pracy w każdej części oczyszczalni.

Młodzież nie miała wątpliwości, że wysoki stopień oczyszczania ścieków to przywracanie czystości wód rzeki Wisły, a w dalszej konsekwencji Morza Bałtyckiego.

Geodezja – mierz wysoko.

Klasa 3gb wraz z wychowawcą panią Magdaleną Tylibą odwiedziła Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjne i Kartograficzne w Krakowie i poznała organizację pracy w trzech zakładach: pomiarów realizacyjnych, topografii i kartografii oraz geodezji i fotogrametrii.

Uczniowie mogli zapoznać się z organizacją pracy geodetów w dużym przedsiębiorstwie, zwracając szczególną uwagę na powiązanie prac kameralnych z pracami terenowymi. Dowiedzieli się także, że obecnie jedną z większych prac wykonywanych przez OPGK jest modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Każdy uczeń otrzymał prezent – opracowany przez OPGK aktualny plan miasta Krakowa z uwzględnieniem nowych inwestycji realizowanych aktualnie w mieście.

W ostatnim panelu udział wzięło 81 uczniów.

{gallery}IMGW{/gallery}