Wspólna sprawa!

W dobie polityki ekologicznej w Polsce i Unii Europejskiej ochrona środowiska jest kierunkiem przyszłościowym. To kierunek zamawiany przez wyższe uczelnie i promowany stypendium finansowym!
 W związku z pozyskiwaniem środków z UE na uzdatnianie i dostarczanie wody, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, poszukiwani są na rynku pracy specjaliści tej branży. Absolwenci szkoły mogą kontynuować naukę na wyższych uczelniach lub znaleźć zatrudnienie w placówkach zajmujących się ochroną środowiska.

Uzyskane kwalifikacje

  • CHM.05. Ocena stanu środowiska, planowanie i realizacja zadań w ochronie środowiska

Przyszłość absolwenta

Możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych, zatrudnienia m.in. w: ośrodkach badań i kontroli środowiska, oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody, przedsiębiorstwach wodociągów i kanalizacji, laboratoriach monitorujących poziom zanieczyszczenia, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, instytutach naukowo-badawczych, prywatnych zakładach specjalistycznych.

Ochrona środowiska w praktyce

W klasie III i IV czterotygodniowa praktyka w wybranych przedsiębiorstwach związanych z wodociągami i kanalizacją, ochroną środowiska, ośrodkach badań i kontroli środowiska, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, laboratoriach chemicznych.

Wiodące przedmioty

  • Ochrona wód.
    Przedmiot obejmuje tematykę procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz wodociągów i kanalizacji. Podczas zajęć uczeń zapoznaje się m.in. z podziałem i pochodzeniem wód oraz procesami uzdatniania wody do celów pitnych i przemysłowych jak również uczy się dobrać odpowiednie urządzenia do oczyszczania wody i ścieków, obliczać zapotrzebowanie na wodę oraz wykonać obliczenia hydrauliczne sieci wodociągowej
  • Ochrona powietrza oraz ochrona przed hałasem i drganiami.
    Przedmiot obejmuje tematykę produkcji energii elektrycznej i cieplnej, która generuje zanieczyszczenie środowiska pyłami, tlenkami siarki, azotu, węgla i innymi, które zatruwają powietrze, wodę i glebę. Podejmuje też tematykę hałasu jako źródła zanieczyszczeń środowiska. Podczas zajęć uczeń zapoznaje się m.in. z procesami technologicznymi produkcji energii elektrycznej i cieplnej, źródłami i metodami określania zanieczyszczeń powietrza oraz proekologicznymi źródłami energii odnawialnej.
  • Gospodarka odpadami oraz ochrona gleb.
    Przedmiot obejmuje tematykę gospodarki odpadami tj. zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów w tym również nadzór nad miejscami unieszkodliwiania odpadów. Podejmuje też tematykę degradacji i rekultywacji gleb.
  • Laboratorium badań komponentów środowiska.
    W czasie zajęć uczeń samodzielnie wykonuje ćwiczenia laboratoryjne w celu określenia wybranych komponentów środowiska, zapoznaje się z metodami analitycznymi, które wykorzystuje w laboratoryjnych badaniach wód, ścieków, powietrza oraz gleby, dobiera metody prowadzenia badań wykorzystując aparaturę kontrolno-pomiarową, ocenia aktualny stan środowiska.

Podsumowanie

Kierunek Technik Ochrony Środowiska jest skierowany do osób zainteresowanych ekologią, ochroną środowiska naturalnego i zrównoważonym rozwojem. Idealny dla tych, którzy chcą aktywnie przyczyniać się do poprawy stanu środowiska, przez pracę w różnych sektorach związanych z gospodarką wodno-ściekową, oczyszczaniem powietrza, zarządzaniem odpadami oraz ochroną gleb. Dobrze pasuje do osób z umiejętnościami analitycznymi, które chcą stosować w praktyce zdobytą wiedzę w celu rozwiązywania realnych problemów środowiskowych.

Kontakt

Chcesz rozpocząć naukę w naszej szkole?
Zapisz się już dziś! Skontaktuj się z nami w celu uzyskania informacji o rekrutacji.

tel. 12-637-46-69
Students Engaged in Learning

Odpowiedź

Odpowiedź

Odpowiedź